Nakliyeciler de İŞKUR un kapısını çaldı

Blog

Turizmcilerden sonra nakliyeciler de İŞKUR’un kapısını çaldı. Bölgede ve Türkiye’de yaşanan siyasi krizlerden ağır darbe alan nakliyeciler de tüm alanlarda maliyetleri düşürmeye odaklandı.  İŞKUR’a kayıt yaptıran lojistik firmaları 1 elemanın yıllık maliyetinden 18 bin TL tasarruf edebilecek. Nakliyeciler Eximbank’tan da sektöre kredi artırımı talebinde bulundu. İki kurum da sektörün taleplerine yeşil ışık yaktı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) yönetim kurulu üyelerinden oluşan bir heyet,  geçtiğimiz hafta İŞKUR İstanbul il Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, sektörün istihdam konusunda yaşadığı sıkıntıların çözümü konusunda destek istedi. 18 Mart’ta İŞKUR İstanbul Müdürü Muammer Coşkun ile yapılan toplantıya UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Baykara, Finanstan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Muhammet Haybarlık ve Eğitimden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Muammer Ünlü katıldı. DÜNYA’ya konuşan  UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, görüşmeler sonunda sektörün istihdam alanında önemli imkanlardan yararlanabileceğinin  tespit edildiğini ifade etti. Şener, “Turizm gibi lojistik sektörü de zor günler geçiriyor. Bölgede yaşanan siyasi krizlerden en fazla etkilenen sektörlerden biriyiz. İŞKUR’la yapılan görüşmede sektörümüzün faydalanabileceği pek çok destek olduğunu öğrendik” dedi.  UND yönetimi tüm üyelerini bu konuda gerekli girişimlerde bulunma çağrısında bulundu.

 

Sektör öncelikle personel maliyetlerini düşürmek için İŞKUR’un kapısını çaldı, ardından da kredi limitlerini artırması için Eximbank’a başvurdu. Her iki kurumdan gelen yanıtlar ise umutları yeşertti.

 

Sigorta primlerini İŞKUR ödüyor

Toplantı sonunda, sektör firmalarının, istihdam konusunda İŞKUR üzerinden hangi koşullar altında yararlanabileceği ortaya çıkarıldı.

Destekten yararlanmak için mutlaka İŞKUR’a kayıt yaptırılması ve kayıt yaptırdıktan sonra tüm işe alımlar İŞKUR üzerinden yapılması gerekiyor. Firmaların; sekreter, yönetici asistanı, muhasebeci, filo müdürü, yönetici, depo sorumlusu, gümrük uzmanı, lojistik operasyon uzmanı, depo çalışanları, forkliftçiler, yurtiçi çalışan sürücüler vb. personel alımlarında mutlaka İŞKUR’a başvurmaları gerekiyor.İŞKUR’a kayıtlı olan firmalara danışman tahsis ediliyor. İşbaşı eğitim programı kapsamında; firma çalışan personel sayısının yüzde 10’u kadar personel program dahilinde işe alınabiliyor. Destekler 160 işgünü ile 320 işgünü arasında değişiyor. İşe alımı yapılacak personele İŞKUR,  günde 50-TL (26x50=1.300) harçlık veriyor. Çalışanın firmada işe başlamasıyla birlikte; kısa vadeli sigorta primleri İŞKUR tarafından ödeniyor..Çalıştırılan personele İŞKUR’un verdiği tutara ek olarak bir ödeme yapıldığı durumlarda asgari ücretin BRÜT matrahının yüzde 50’si kadarı vergi matrahından düşülüyor.

Eğitim desteği de veriliyor

Firmada 1 Ocak 2013 tarihinden önce işe giriş yapmış aktif çalışanlara meslekleriyle ilgili alanlarda eğitim desteği veriliyor. Bu kapsamda MEB Hayat Boyu Öğrenme Merkezi ve Yüksek Öğrenim Kurumu  müfredatları dikkate alınıyor. dikkate alınıyor.  6111 Sayılı Kanunun, Geçici 10. maddesi kapsamında: Firma son 6 aylık ortalama çalışanı üzerinde bir çalışanı istihdam etmesi durumunda (Çalışanın 6 aydır işsiz olması gerekiyor) 30 aya kadar SGK işveren primleri İŞKUR tarafından karşılanıyor. Geçici 15. maddesi kapsamında ise firma İşbaşı eğitim programında çıkan personeli işe alması durumunda asgari ücretin SGK işveren kısmı İŞKUR tarafından karşılanıyor.

Kapsam dışı tutulan şoförler için Suriyeli mültecilerden yararlanılması planlanıyor

Fatih Şener, İŞKUR’un destek verdiği personelin taahhüt edildiği gibi aktif çalışıp çalışmadığını bizzat kontrol etmek istemesi nedeniyle yurtdışına çalışan sürücüleri şimdilik bu kapsam dışında tuttuğunu belirtti.Ancak bu konuda derneğimizin girişimlerinin sürdüğü vurgulandı. İstihdam konusunda en büyük sıkıntının uluslararası şoförler konusunda yaşandığına dikkat çeken Şener, “Uluslararası çalışacak şoför bulmakta zorlanıyoruz. Sefer sayımızda bu nedenle düşüş oldu. Suriyeli mülteciler arasında uluslararası çalışmış şoförler olduğunu biliyoruz. Kaç kişi olduklarını henüz bilmiyoruz ama bu konuda bir çalışma başlatacağız” dedi.

 

Güzergah Maliyetleri Çalışma Grubu kuruldu

Sektörde maliyet altı taşımaların yarattığı haksız rekabetin önüne geçilmesi ve sektörün gidişatının sağlıklı veriler üzerinden izlenebilmesi amacı ile UND çalışma gruplarına bir yenisi eklendi. 14 Mart’ta . tarihinde ilk toplantısı gerçekleştirilen Güzergah Maliyetleri Çalışma Grubu, ülkemiz uluslararası karayolu taşımacılığında yoğun kullanılan güzergâhların maliyet unsurlarını mercek altına alarak, gereksiz ve yüksek maliyetleri saptama çalışmalarını başlattı. Toplantıda, deniz ve kara güzergâhlarında oluşan maliyetlerin güncel olarak takibi ile ilgili mekanizmanın oluşturulması ve sektöre fayda sağlayacak projeler üretilmesi kararlaştırıldı.

Aysel YÜCEL – DÜNYA

LOJİPORT

 

 

 

 Sayfa Başı