Bulgaristan Türk TIRlarına yokuş yapmaya devam ediyor

Blog

UND İcra Kurulu Başkanı Şener, Bulgaristanın Türk TIRlarını Kapıkule Sınır Kapısında mahsur bırakarak AB normlarına karşı bir duruş sergilediğini belirtti.
Bulgaristanın belge krizinden dolayı Kapıkule Sınır Kapısından geçişine izin vermediği Türk tırlarına ilişkin olarak konuşan Şener, Bulgaristanın Türk TIRlarının transit geçiş ihtiyacını bir tehdit aracına dönüştürdüğünü anlattı.

Bulgaristanın Türkiye üzerinden uluslararası anlaşmalara aykırı taşımalar yaptığını belirten Şener, Türkiyenin bu aykırı uygulamaları engellemeye başladıktan sonra Bulgaristanın da bu durumdan rahatsız olduğunu, bu nedenle Türk TIRlarına zorluk çıkarmaya yöneldiğini bildirdi.

Kapıkulede 200, Hamzabeylide 150 araç bekliyor

Bulgaristanın daha önceden de Türk nakliyecilere ağır cezalar uyguladığını dile getiren Şener, " Perşembe günü itibarıyla Kapıkulede 200 araç, Hamzabeylide ise 150 araç bekliyor" bilgisini verdi. Bulgaristanın Türkiye ihracatına olumsuz etkilerde bulunan tutumu üzerine İpsala Sınır Kapısı üzerinden geçişlere yoğunlaştıklarını anlatan Şener, İpsala Sınır Kapısının personel sayısının düşüklüğünden yakındı.

Bulgaristana mahkum olmamak için deniz taşımacılığına yöneldik

UND olarak Avrupaya nakliye konusunda daha fazla alternatif güzergahı bulunan deniz taşımacılığına, Ro-Ro seferlerine yöneldiklerini bildiren Şener, İtalyaya giden Ro-Rolarda da kapasite iyileştirmeleri için çalışma başlattıklarını kaydetti.

Kapıkule Sınır Kapısından çıkan Türk menşeili araç sayısı düşüş gösterdi

Kapıkule Sınır Kapısından çıkış yapan Türk menşeili araç sayısı son 3 aydır düşüş gösterdiğini söyleyen Şener, kasım ayında Kapıkuleden çıkış yapan araç sayısının 10 bin 898 olduğunu belirtti. Bu rakamın aralık ayında 10 bin 138e düştüğünü, 2014 ocak ayında ise Kapıkuleden 9 bin 584 Türk menşeili aracın çıkış yaptığını ifade etti.

 Sayfa Başı